Start Strona startowa
Kompostowanie sposobem na bioodpady PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 22 listopada 2015 17:55
W związku z wprowadzonym od kwietnia br. limitu 32 szt worków / gospodarstwo domowe do gromadzenia odpadów zielonych biodegradowalnych, pochodzących z parków i ogrodów zachęcamy naszych mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników.
Często zadajemy sobie pytanie co zrobić z bioodpadami powstającymi w naszych gospodarstwach domowych. Rozwiązaniem tego problemu jest kompostowanie, gdyż jest to przyjazny środowisku, tani i prosty sposób pozbycia takich odpadów jak trawa i liście. To co wyrzucamy do śmieci i spisujemy na straty możemy zamienić w doskonały nawóz, który spowoduje, iż rośliny w naszych ogrodach będą rozkwitać. Kompostownik zajmuje mało miejsca i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a zarazem jest najbardziej przyjazną dla środowiska formą zagospodarowania odpadów zielonych, gdyż nie wymaga użycia energii, transportu, opakowań itd.
Mamy jesień. Jest to czas kiedy w ogrodzie robimy porządki. Sprzątamy liście z trawnika, wycinamy przekwitłe kwiaty, pędy bylin, które przestały już zdobić, opróżniamy donice po kwiatach rocznych, porządkujemy warzywnik, a do tego trawa ciągle wymaga koszenia. Śmieci organicznych jest więc pod dostatkiem. Dlatego też jesień, obok wiosny, jest najlepszym terminem na założenie kompostownika. Wszelkie śmieci wrzucane do kompostownika po kilku, kilkunastu miesiącach stają się złotem. Stają się darmowym, pełnowartościowym i łatwo przyswajalnym dla roślin nawozem organicznym. W dodatku takim, którym nie można roślin przenawozić. Niektóre, co bardziej wymagające rośliny można sadzić w sam kompost, te rosnące już w gruncie dostają co roku kilkucentymetrową ściółkę z kompostu. 
 
Jak zatem założyć nasz własny kompostownik.
Najdogodniejszym miejscem do zakładania kompostownika w ogródkach jest zacienione i osłonięte od wiatru miejsce, tak aby uniknąć przesuszenia kompostu. Na dnie kompostownika układamy warstwę połamanych gałęzi oraz drobnych gałązek, tworząc w ten sposób warstwę drenażową. Następną warstwę stanowi zeszłoroczny kompost oraz ziemia ogrodowa. Kolejne warstwy stanowią odpady takie jak trawa, liście, nadziemne części chwastów, resztki roślin, przekładane warstwami ziemi lub drobnymi gałązkami.
 
Co się nadaje na kompost a co nie ?
Do kompostownika wrzucamy: 
przekwitłe kwiaty
zielone pędy roślin
chwasty – bez  nasion.
gałęzie drzew i krzewów (pocięte)
skoszona trawa
opadłe liście
trociny po cięciu drewna
Do kompostu nie dodajemy: 
chwastów z nasionami (nasiona przetrwają i zachwaścimy sobie wszystkie miejsca, gdzie użyjemy kompostu), 
liści porażonych chorobami (by ich nie rozprzestrzeniać), 
pestek (wyrosną drzewka i krzewy), 
fragmentów kasztanowca, buku, dębu  i orzecha włoskiego (za twarde - długo się rozkładają) 
W naszych warunkach klimatycznych kompost może być już gotowy po ok. 6 - 7 miesiącach. Posiada dużą zawartość substancji odżywczych, których rośliny bardzo potrzebują. Stosowanie go ułatwia zachowanie żyznej, próchniczej warstwy gleby. Możemy nim obłożyć krzewy, drzewa, wymieszać go z ziemią pod warzywnik lub kwiaty. Rozdrobniony i przesiany przez sito kompost możemy użyć do kwiatów doniczkowych. 
Kompostowanie należy uznać za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych - pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko. Skorzysta na tym środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń lub też, jeżeli nie mamy możliwości zagospodarowania nawozu, w prosty sposób pozbędziemy się odpadów, powstających na naszych posesjach. Dlatego wszystkich, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do stosowania tej metody gospodarowania bioodpadami.
 
Drodzy Mieszkańcy! Zatem zachęcamy do kompostowania.
 
Copyright © 2024 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Ulotka o segregacji

ePUAP

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj214
mod_vvisit_counterWczoraj295
mod_vvisit_counterBieżący tydzień1425
mod_vvisit_counterMiniony tydzień2170
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc7026
mod_vvisit_counterMiniony miesiąc8942
mod_vvisit_counterŁącznie716277

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Czwartek
28 Marca 2024
Imieniny obchodzą
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław,
Sykstus

Do końca roku zostało 279 dni.
Zodiak: Baran